#55: dr. Vita Poštuvan – Kdaj premišljevanje o smrti postane nevarno?
V 55. epizodi je z nami docentka dr. Vita Poštuvan – psihologinja, ki jedro svojega raziskovalnega in kliničnega dela posveča preučevanju in preprečevanju samomorilnosti in promociji duševnega zdravja z raznimi preventivnimi programi v Sloveniji. Gospa Vita predava na področju psihologije na mariborski in primorski univerzi, je predstavnica Slovenije pri Mednarodni zvezi za preprečevanje samomora, je so-voditeljica skupine za žalovanje in postvencijo pri mednarodni zvezi za preprečevanje samomora ter sodeluje pri različnih projektih s tega področja. Njene izkušnje edukacije in dela pa lokacijsko segajo v Avstrijo, Indijo, Kitajsko in Japonsko; področno pa torej v terapevtsko, raziskovalno in klinično delo, razbremenilno delo z ljudmi v kriznih situacijah, prostovoljno svetovalno delo ipd.
V tej epizodi sva z dr. Vito govorili o tem, s kakšnimi občutki in mislimi se srečuje samomorilen posameznik, kdaj je razmišljanje o smrti pravzaprav normalno in neogrožajoče in kdaj postane nevarno, na katere znake naj bomo kot svojci pozorni pri našem bližnjem, če imamo občutek ali pa vemo, da je samomorilno ogrožen, kako začeti in speljati pogovor z bližnjim o njegovih stiskah in samomorilnih namenih, kako si lahko sami pomagamo, če se srečujemo s samomorilnostjo, kdaj se obrniti na strokovnjaka, kaj je posttravmatska rast itd.
Časovni zaznamki:
00:00 uvod in predstavitev gostje
03:33 Dr. Vita Poštuvan se predstavi
05:42 statistika umrljivosti zaradi samomora v Sloveniji v zadnjih letih in kdo je samomorilnosti bolj podvržen?
11:44 povečanje stisk v zimskem letnem času in zakaj je največ samomorov prav spomladi?
16:11 Kakšne so razlike med pasivnimi in aktivnimi samomorilnimi mislimi, samomorilnim vedenjem, načrtovanju samomora … – kdaj misel na smrt postane nevarna
22:16 kaj doživlja oseba, ki se srečuje s samomorilnostjo?
28:15 zakaj so pogovori o težkih življenjskih situacijah tako težki? (osebna izkušnja) Kako odpreti takšne teme z našimi bližnjimi?
32:58 Kako konkretno odpreti pogovor z nekom, za katerega sumimo, da je v stiski/samomorilen? Zakaj je možno preprečiti samomor z enostavnim pogovorom?
45:16 Orodje kognitivno-vedenjske terapije: »Prisilimo se«, da počnemo aktivnosti, ki so nas prej veselile – vedenjska aktivacija kot tehnika za samopomoč ob duševnih stiskah
48:45 Katere alarmne znake lahko prepoznamo pri osebi, ki je samomorilna?
53:45 Izkušnje tistih, ki so preživeli poskus samomora in kaj pomeni posttravmatska rast?
59:14 Kaj bi dr. Vita svetovala nekomu, ki je samomorilen?
Preveri spletno mesto Živ? Živ! (urednica: dr. Vita Poštuvan)
V primeru, da se soočaš s samomorilnostjo ali pa poznaš nekoga, ki ga to bremeni, se lahko obrneš na brezplačne kontakte v stiski:
TOM – telefon za otroke in mladostnike: 116 111 (brezplačni klic, dosegljivi med 12. do 20. uro)
Zaupni telefon Samarijan in Sopotnik: 116 123 (brezplačni klic, dosegljivi 24 ur na dan)
Klic v duševni stiski: 01 520 99 00 (dosegljivi vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj)
112