
#50: Dr. Tina Goršek, PhD – Življenje z ADHD-jem
V 50. epizodi Odkrito podkasta je z nami Tina Goršek. Tina je podoktorska raziskovalka na področju reproduktivne endokrinologije na Karolinškem Inštitututu v Stockholmu. Pred kratkim je doktorirala iz ginekologije in porodništva v Gradcu, pred tem pa zaključila študij prehrane in biomedicine v Münchnu. Ob tem se je do pred kratkim ukvarjala s prehranskim svetovanjem športnicam, ženskam s sindromom policističnih jajčnikov in osebam z motnjami hranjenja. V tej epizodi pa se pravzaprav ne posvečava omenjenim področjem, na katerih Tina deluje, pač pa njenim izkušnjam v povezavi z diagnozo motnje pozornosti in hiperaktivnosti, ki jo je prejela v obdobju odraslosti. V epizodi sva nagovarjali njeno pot opažanja simptomov ADHD pri sebi in spopadanje z njimi, ko še ni vedela, da se s tem srečuje; o tem, kako je ADHD vplival na sam potek šolanja, na odnose v Tininem življenju, na njeno mišljenje in na vsakodnevno življenje. Govorili sva tudi o tem, kako je prišla do diagnoze v odraslosti, kakšno mnenje in izkušnje ima glede medikamentozne terapije za ADHD in kaj lahko naredijo naši bližnji, da nas bolje razumejo in podprejo na poti upravljanja s to motnjo.
Časovni zaznamki ⏯️:
01:20 napovednik epizode
05:20 Tina Goršek se predstavi
11:00 pomen odpiranja pogovorov o ADHD-ju (motnji pozornosti in hiperaktivnosti) in razmah diagnosticiranja te motnje v tujini
12:18 stereotipno dojemanje ADHD-ja in različni tipi te motnje
20:30 razlike med spoloma v ADHD simptomatiki
22:07 Tinini izzivi z ADHD-jem v času šolanja in pomen podpore staršev (težave s koncentracijo, spominom, organizacijo, zamujanje z roki …)
23:00 sprememba na področju učenja v času študija, ki je Tino dejansko zanimal
24:50 impulzivnost in vedenjski izbruhi
27:27 kdaj je potrebno poiskati psihološko pomoč, ko se srečujemo z ADHD simptomi
28:28 kako je potekalo diagnosticiranje ADHD-ja v odraslosti
32:00 upravljanjem z ADHD-jem na delovnem mestu – transparentnost glede diagnoze, prilagoditve v službi
33:50 Tinine izkušnje z medikamentozno terapijo (jemanje zdravil za ADHD) in zloraba jemanja amfetaminov, metilfenidatov med študenti, performerji … – prednosti in slabosti
42:00 stigma glede jemanja zdravil za duševno zdravje
46:24 strategije upravljanja ADHD-ja brez zdravil – tehnike, ki Tini pomagajo pri vzdrževanju pozornosti, organiziranosti …
54:36 sram ob ADHD-ju – nepospravljeno stanovanje, težave v odnosih, pomen iskanja podobne skupnosti
1:02:00 kaj bi bilo dobro, da ljudje razumejo glede ADHD-ja
01:08:08 kje na družbenih omrežjih lahko Tino najdeš