Obeležujemo teden ozaveščanja o motnjah hranjenja in v skladu s tem, nas v 42. epizodi Odkrito podkasta čaka prvi del naslavljanja različnih motenj hranjenja, pregled tega, kako se kažejo, kako jih lahko prepoznamo pri sebi, kakšna je razlika med čustvenim prenajedanjem in motnjami hranjenja, zakaj oziroma kako nastanejo motnje hranjenja, kako izgubiti strah pred določeno vrsto hrane, kako se rešiti močnih prepričanj – npr. “ko bom vitka, bom srečna” ipd.
Časovni zaznamki:
03:15 Na splošno o motnjah hranjenja
06:28 Anoreksija nervoza: simptomi, telesni znaki, vedenja, občutki, okrevanje
12:24 Sindrom ponovnega hranjenja pri anoreksiji
15:44 Bulimija nervoza: simptomi, telesni znaki, vedenja, občutki, okrevanje
25:50 Kompulzivno prenajedanje: simptomi
28:48 Ortoreksija
30:22 Bigoreksija
32:03 Razlika med čustvenim prehranjevanjem, prenajedanjem in motnjami hranjenja
39:00 Zanima me, od česa vse je odvisno, da pride do nastanka motenj hranjenja (sklepam, da niso samo socialna omrežja). Hvala za odgovor
47:00 Pozdravljena. Imam težave s čustvenim prenajedanjem. Kako se tega rešiti? Ko pride težava v zelo kratkem času pojem (zbašem) celo čokolado in potem se počutim zelo slabo. Imam pa tudi zelo slabo samopodobo o sebi. Hvala za odgovor in lp, Petra.
54:00 (preplet odgovorov na naslednja tri vprašanja – odgovarjala sem na vse tri sočasno) Kako se znebiti obremenjevanja s hrano (slaba vest, vse mora biti »zdravo«) in sproščeno, uravnoteženo sprejemati vso vrsto hrane?
(1:00:10 Kako se rešiti prepričanj, ki jih imamo, ko obolevamo za motnjami hranjenja (npr. “Srečna bom, ko bom vitka”) – konkretno psihološko orodje)
1:07:04 Sem pridobila zdravo težo, več jem. Ampak še vedno gledam kaj pojem, se silim s telovadbo, me je strah določene hrane. Kaj narediti?
1:08:50 Ali lahko rečemo, da smo odvisni od sladkorja? In kako prepričati možgane, da ne posežemo po sladkem, ki potem vodi v prenajedanje?
Negativen odnos do hrane in telesa je področje, s katerim poglobljeno rokujem že približno 7 let. Sprva zaradi lastne izkušnje, ki sem ti jo zaupala v prejšnji, 41. epizodi Odkrito podkasta, to temo pa sem preučevala tudi v svoji diplomski in magistrski nalogi ter na podlagi psihološke prakse oziroma psihološkega svetovanja.
Če se ti zdi, da se lahko poistovetiš z doživljanji, ki jih opisujem v tej epizodi, te 1) spodbujam k iskanju strokovne pomoči zase (psihiater, psiholog, zdravnik) in/ali 2) te te vabim na svojo spletno stran www.vesnaambroz.com, kjer te čaka program Svoboda v prehrani, svoboda v telesu, ki ti bo pomagal do ponovnega sproščenega in spontanega odnosa do hrane ter lastnega telesa, prenehanja pri obremenjevanju in razmišljanju na hrano, pri krepitvi samopodobe in prijetnejšega, neprisilnega pristopa do telovadbe (program ni nadomestilo za individualno strokovno obravnavo v primeru motenj hranjenja).